Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Rada školy – jej zriadenie a kompetencie

Publikované: Autor/i: Mgr. Mária Stanislavová

Rady školy sa zriaďujú v školách a školských zariadeniach bez rozdielu zriaďovateľa. Rada školy svoju činnosť vykonáva voči škole alebo školskému zariadeniu, pri ktorých bola ustanovená. V rámci svojej pôsobnosti vykonáva činnosti, ktoré jej prislúchajú z príslušných právnych predpisov. Výsledným produktom zasadnutí rady školy nie je vydanie rozhodnutia alebo príkazu, ale návrh, stanovisko, vyjadrenie, odporúčanie. 

Kompetencie rady školy vymedzuje § 24 zákona č. 596/2003 Z. z.

Rada školy uskutočňuje výberové konanie na vymenovanie riaditeľa školy alebo školského zariadenia (ak školské zariadenie nie je súčasťou školy) a na základe výberového konania predkladá zriaďovateľovi návrh na vymenovanie kandidáta do funkcie riaditeľa. Podľa § 4 ods. 2 zákona č. 596/2003 Z. z. rada školy je výberovou komisiou. Zriaďovateľ v súlade s § 3 ods. 2 uvedeného zákona vymenuje na základe návrhu rady školy riaditeľa do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia návrhu.

Návrh rady školy na vymenovanie kandidáta na funkciu riaditeľa je pre zriaďovateľa, ktorým je obec alebo samosprávny kraj, záväzný. Pre zriaďovateľa cirkevnej a súkromnej školy je návrh záväzný, ak § 3 ods. 12 zákona č. 596/2003 Z. z. neustanovuje inak.

Výnimkou sú prípady, keby rada školy navrhovala kandidáta, ktorý bol odvolaný z funkcie riaditeľa podľa § 3 odseku 7 písm. a) až c) a e) a odseku 8 písm. c). Ak by nastal prípad, že by rada školy takého kandidáta navrhla, zriaďovateľ ho nevymenuje.

Odvolanie riaditeľa

Rada školy sa vyjadruje k odvolaniu riaditeľa školy, školského zariadenia, ak zriaďovateľ odvoláva riaditeľa podľa § 3 ods. 7 písm. b) a c) a ods. 8 písm. b) a c). Zákon č. 596/2003 Z. z. v § 3 ods. 7 dáva kompetenciu zriaďovateľovi odvolať riaditeľa z funkcie a  odsek 8 možnosť ho odvolať z nasledujúcich dôvodov:

Podľa § 3 odsek 7 – zriaďovateľ odvolá riaditeľa:

a) Ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. Samotné obvinenie neznamená uznanie viny.

b) Za porušenie povinností a obmedzení vyplývajúcich z osobitného predpisu, t. j. v súlade s § 9 a § 10 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme. Tento zákon sa vzťahuje na zamestnancov u zamestnávateľov, ktorí sú definovaní v § 1 citovaného zákona.

  • § 9 ods. 1 uvedeného zákona ustanovuje zákaz podnikania a vykonávania inej zárobkovej činnosti vedúceho zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom. Takýto zamestnanec nesmie byť členom v riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánoch právnických osôb, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť. Zákaz členstva sa nevzťahuje na toho vedúceho zamestnanca, kt
Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 2 | Posledný príspevok: 29. 5. 2017 - 09:52

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

COVID-19 Práca v domácnosti N

Publikované:

Čerpanie dovolenky a jej prerušenie A

Publikované: Aktualizované:

 Otázka: Zamestnanec chce počas plánovanej dovolenky, ktorú čerpá počas vedľajších a hlavných prázdnin, navštíviť lekára, čiže chce prerušiť dovolenku na tzv. paragraf. Postupujem ako riaditeľ školy (zamestnávateľ) správne a v súlade s platnou legislatívou, ak neumožním zamestnancovi čerpanie paragrafu – P-čka počas čerpania plánovanej dovolenky (vedľajšie a hlavné prázdniny)? Dovolenku umožním prerušiť iba počas PN alebo OČR.

Čerpanie dovolenky a práca v kalendárnom roku 60 dní N

Publikované:

Otázka Ako má riešiť zamestnávateľ čerpanie dovolenky u zamestnankyne, ktorá bola na PN-ke od 5. 1. do 23. 5. 2018. 24. 5 .2018 nastúpila do práce po PN-ke. V práci si odpracovala 27 dní. Keďže počas letných prázdnin sa spravidla na školách čerpá dovolenka od 3. 7. 2018, zamestnankyňa nastúpila na dovolenku. Dovolenku si vypísala za mesiac júl - 20 dní a mesiac august - 18 dní. Z toho vyplýva, že zamestnankyňa nevykonávala v kalendárnom roku prácu aspoň 60 dní.